دکتر فرشته اسفندیاری متخصص مغز و اعصاب و داپلر عروق مغز از آلمان

کلینیک تخصصی سردرد
دکتر فرشته اسفندیاری
متخصص مغز و اعصاب
و داپلر عروق مغز از آلمان

بهترین روش درمان سردرد

1397/08/06

سردرد در مبتلابان به میگرن می تواند نا توان کننده و بسیار آزار دهنده باشد، به طوریکه زندگی شخصی و حرفه ای فرد را تحت  تاثیر قرار دهد. از این رو تسکین سریع سردرد شدید برای کسانی که از میگرن رنج می برند بسیار مهم و ضروری است.

ماساژ تراپی با موفقیتهایی در تسکین سردرد بیماران مبتلا به میگرن همراه بوده است و می تواند در کنار درمانهای دارویی به عنوان درمان مکمل به بیماران کمک کند.

ابتدا اطلاعات مختصری درباره ماهیت میگرن و مراحل آن ذکر می کنم و بعد به نقش ماساژ در تسکین سردرد می پردازم.

میگرن یک بیماری نورولوژیک است و مربوط به نورونهای مغز و اعصاب و عضلات می باشد نه صرفا یک بیماری عروقی که قبلا تصور می شد.

پروفسور Peter aoadsby نورولوژیست و فوق تخصص سردرد دانشگاه کالیفرنیا در فرانسیسکو شرح می دهد که میگرن یک استعداد ذاتی و ارثی به ایجاد سردرد به وسیله عوامل حسی بیرونی است. این عدم پایداری در پردازش ورودیهای حسی مغز می تواند به وسیله عواملی که این ورودی ها را تغییر می دهند مثل اختلال خواب، گرسنگی، بعضی بوها و استرس منجر به ایجاد سردرد در فرد شود.

حمله میگرن با فاکتورهای متعددی می تواند شروع شود اما با یکسری مداخلات می تواند تسکین یابد.

ابتدا درباره چگونگی شروع سردرد و مراحل مختلف سردرد در میگرن توضیح مختصری می دهم علائمی که در هر مرحله از میگرن بروز می کند در افراد مختلف کاملا متفاوت است و یک فرد می تواند یک یا چند علامت را تجربه کند.

فاز 1 میگرن – مرحله پرودروم (Prodrome)

از حدود 72 ساعت قبل از شروع درد می تواند ایجاد شود و نشانه نزدیک بودن حمله میگرن است. این علائم شامل خستگی مفرط یا هایپر اکتیویتی یا بیش فعالی، عدم تمرکز، میل شدید به غذا، خواب آلودگی و درد گردن است.

فاز 2 میگرن- اورا (Aura)

شایعترین اورای گزارش شده اورای بینایی است که گفته می شود در حدود 3/1 (یک سوم) مبتلایان به میگرن اتفاق می افتد.

بینایی بیمار می تواند با جرقه های نورانی جلوی چشم ، خطوط زیگزاگ یا دید تونلی که حدود 20 تا 60 دقیقه طول می کشد مختل شود. اورا معمولا قبل از شروع سردرد و در مرحله تنگ شدن عروق مغز ایجاد می شود و با برطرف شدن آن سردرد شروع می شود ولی گاهی می تواند همزمان با سردرد ادامه یابد.

اورا همچنین می تواند به صورت سرگیجه ، وزوز گوش(صدای زنگ در گوش) و حتی فلج موقت و گذرای اندامهای یک سمت بدن (همی پارزی) بروز کند.

فاز 3 میگرن- سردرد (Headache)

درد به صورت ضرباندار، سوراخ کننده یا فشارنده است. بیمار معمولا نسبت به نور یا صدا یا بو حساس است. فعالیت روزانه معمولا باعث تشدید سردرد می شود.این فاز ممکن است ساعت ها یا روزها طول بکشد. اکثر بیماران ترجیح می دهند در یک اتاق تاریک و ساکت استراحت کنند.

فاز 4 میگرن- مرحله Postdrome

بعد از فروکش کردن سردرد، بدن نیاز به ریکاوری دارد.شخص ممکن است احساس خستگی، کسلی، گیجی و یا افسردگی کند.

علم ماساژ و میگرن

یک متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه آلبرت انیشتین که در کلینیک فوق تخصصی سردرد خود در نیویورک موفق به درمان سردرد بیماران میگرنی زیادی شده، معتقد است با وجود اینکه تحقیقات علمی زیادی وسیع راجع به تاثیر ماساژ در تسکین سردرد در دسترس نیست اما این موضوع دلیل بر موثر نبودن ماساژ در درمان سردرد بیماران نیست و تجربه ثابت کرده است که می تواند در تسکین سردرد بیماران مبتلا به میگرن و حتی سردردهای تنشی از ماساژ به طور موثر و سودمند استفاده کرد.

در عمل دیده شده بیماران بسیاری از ماساژ برای درمان سردرد سود می برند و توصیه ما به آنها ادامه ماساژ، سبک زندگی سالم،ریلکسیشن،یوگا و انجام هر کاری است که نشانه رسیدگی و اهمیت به خود است.

در زیر به چند نمونه از تحقیقات و مطالعاتی که در زمینه اثرات مثبت ماساژ روی تسکین سردرد انجام شده اشاره می کنیم:

در یک مطالعه تحقیقاتی Randomized control که درباره ماساژ تراپی در درمان میگرن انجام شده بیماران مبتلا به میگرن را به دو دسته تقسیم کردند.

یک دسته درمان خاصی نگرفتند و یک دسته یک ماساژ 30 دقیقه ای برای پنج هفته گرفتند. قبل از هر ماساژ، ضربان قلب، سطح اضطراب و کورتیزول بزاق گروهی که ماساژ گرفتند اندازه گیری شد و با مقادیر بعد از ماساژ مقایسه شد، دیده شد در گروهی که ماساژ گرفتند تسکین سردرد و کاهش قابل ملاحظه ای در تعداد حملات میگرن ایجاد شد.

همچنین ضربان قلب، سطح اضطراب و کورتیزول بزاق بعد از پایان ماساژ کاهش معنی داری نشان داد.

همچنین یک مطالعه تحقیقاتی دیگر که در مورد تسکین سردردهای تنشی راجعه انجام شد که در آن بیماران مبتلا به سردردهای تنشی راجعه و ماساژهای مربوط به نقطه های تریگرمیوفاسیال (Trigger Points) روی سر و گردن را به طور تخصصی در 12 نقطه بمدت 6 هفته گرفتند که هدف از آن آزاد کردن عضلات از تنش و انقباض بود.

گروهی که ماساژهای Trigger points سر و گردن را دریافت کرده بودند اثرات مثبت به صورت کاهش فرکانس سردردهای تنشی و تسکین سردرد را واضحا گزارش کرد.
در مطالعه ای دیگر اثرات ماساژ سنتی تای (
Thai massage) روی بیماران با سردردهای تنشی و میگرن مزمن بررسی شد.شرکت کنندگان در مطالعه بیماران با سردردهای تنشی و یا میگرنی راجعه مزمن بودند که بیشتر از 6 ماه از سردرد رنج می برند و 9 جلسه ماساژ سنتی تای را در عرض 3 هفته دریافت کردند. در این نوع ماساژ ، حرکات کششی و فشاری و مالش عضلات روی نقاط خاصی از سر و گردن انجام می شود.

بیماران پس از 3 هفته کاهش قابل ملاحظه در شدت حملات میگرن و تسکین سردرد را گزارش می کردند.

با توجه به مطالب ذکر شده ماساژ تاثیر مطلوبی در روند درمان میگرن مزمن و سردردهای تنشی دارد. راجع به نوع ماساژ تخصصی و نقاط مخصوص روی سر و گردن در مقاله جداگانه ای به آن خواهیم پرداخت.

نظرات کاربران
هادی عزیزاییسلام خانم دکتر خسته نباشد مدت یکسال ونیم هست درگیر سردرد روزانه از صبح الی شب میباشم انواع داروها رو تست کردم درد شدید وسط سر وچشم دارم ام ار آی و ام ار وی انجام دادم خداروشکر مورد خاصی نبود تو این یکسال شاید به تعداد اتگشتای دست خوب بودم ممنون میشم راهنمایی کنید درضمن درآخرین نسخه دکترم بران ار تی ام اس تجویز کردن
برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید.