دکتر فرشته اسفندیاری متخصص مغز و اعصاب و داپلر عروق مغز از آلمان

کلینیک تخصصی سردرد
دکتر فرشته اسفندیاری
متخصص مغز و اعصاب
و داپلر عروق مغز از آلمان

ماساژ تخصصی سر و گردن

1398/08/21

 

ماساژ تخصصی سر و گردن

آیا تا بحال ماساژ سر و گردن را برای کاهش سردردتان امتحان کرده اید؟

مطالعات اخیر نشان داده اند که ماساژ روش موثری برای درمان سردرد است و امروزه در کشورهای پیشرفته به عنوان روش درمان غیر دارویی برای درمان انواع سردرد و میگرن بکار می رود.
تحقیقات نشان داده اند سردرد تنشی که شایعترین نوع سردرد است بطور موثری به ماساژ تخصصی سر و گردن که توسط یک ماسور حرفه ای انجام شود پاسخ مناسب می دهد.

در اثر کاهش تنش و انقباض عضلات که بعد از ماساژ سر و گردن اتفاق می افتد سردردهای تنشی به طور قابل توجهی کم می شود، مطالعه ای که در ژورنال Manipulative and psychological therapeutic منتشر شد نشان داد که 30 دقیقه ماساژ سر و گردن می تواند از نظر روانی و جسمی باعث کاهش قابل توجهی در سردردهای تنشی شود.

 

ماساژ تخصصی سر و گردن

دیده شده علاوه بر سردردهای تنشی مبتلایان به سردردهای میگرنی هم از ماساژ سر و گردن سود می برند که می تواند بدلیل اثر غیر مستقیم کاهش استرس و تنش باشد.امروزه ماساژ بعنوان یکی از روشهای غیر دارویی درمان میگرن مطرح است.

ماساژ سر و گردن چگونه به کاهش سردرد کمک می کند؟

فوایدی که ماساژسر و گردن در بهبود سردرد دارد شامل موارد زیر است:

1-  کاهش درد
2-  کاهش شدت سردرد
3-  کاهش مدت زمان و فرکانس سردرد
4-  کاهش احساس درد
5- تنش کمتر
6- از بین بردن انقباض و گرفتگیهای عضلات سر و گردن
7- کاهش نیاز به مصرف دارو
8- خواب بهتر
بطور کلی کاهش استرس و آرامش ناشی از ماساژ سر و گردن باعث کاهش فرکانس و شدت سردرد می شود، همچنین گزارش شده مبتلایان به میگرن که ماساژ تخصصی میگرن دریافت کرده اند، اظهار کرده اند که در آن هفته خواب بهتری داشته و شدت و فرکانس سردردهای میگرنی شان کمتر شده است.

مکانیزم ماساژ درمانی در درمان سردرد چیست؟

ماساژ سر و گردن بدلایل زیر می تواند در درمان سردرد کمک کننده باشد:

1- ماساژ باعث آزاد شدن سروتونین (هورمون شادی) شده و بنابراین باعث کاهش سردرد میگرنی و تنشی می شود.

2- ماساژ می تواند باعث بلاک کردن مسیرهای درد شود.

3- ماساژ باعث بهبود جریان خون سر شده و هز این طریق باعث کاهش سردرد می شود.

4- ماساژ سر و گردن باعث از بین رفتن گرفتگی ها و تنشهای عضلانی می شود.

5- ماساژ ممکن است سطح هورمون استرس (کورتیزول) را کاهش دهد و صف اندورفین را که موجب کاهش درد می شود افزایش دهد.

از آنجاییکه ماساژ تخصصی سر و گردن نقاط فشاری مخصوصی دارد حتما باید توسط یک ماسور حرفه ای ماساژ تخصص سر و گردن انجام شود در غیر اینصورت حتی می تواند موجب بدتر شدن سردرد شود.

مطالعات نشان داده اند که علاوه بر ماساژ سر و گردن ماساژ رفلسکسولوژی پا که در آن بازتاب هر یک از اندام ها در کف پا بصورت تخصصی ماساژ داده می شود هم در کاهش انواع سردردها می تواند موثر باشد.ماساژ رفلکسی پا یا همان رفلکسوتراپی نوعی ماساژ برگرفته از طب چینی است که با تحریک و فشردن نقاط کف پا سبب تاثیر در کل بدن شخص شده و حتی گاهی مشکلات داخلی فرد را برطرف می‌کند. مبحث این نوشتار، نگاهی عام‌تر، کلی‌تر و چه‌ بسا کامل‌ تر به مقوله رفلکسولوژی است؛ شاید تا چند سال گذشته تصور کلی از نقاط رفلکسولوژی، نقاط مختلف کف پا بوده است اما با نگاه دقیق‌تر متوجه می‌شویم که بازتاب کل بدن انسان تنها به نقاط کف پا محدود نمی‌شود و هر بخشی از بدن انسان می‌تواند آینه‌ای از کل بدن باشد.

 

"این تصور که ماساژ فقط زیاده روی است کهنه شده، " این سخن را برنت آ. بائر، مدیر برنامه طب مکمل و یکپارچه در کلینیک مایو در روچستر در مینه سوتا می گوید. "بیش از هزاران تحقیق و گزارش منتشر شده وجود دارد که شواهد علمی در مورد فواید ماساژ ارائه می دهد. اثراتی حتمی و مستقیم مانند تغییراتی در عضلات، مسیرهای درد و بهبود انواع سردرد و کاهش هورمونهای استرس (مانند کورتیزول) اما اثرات غیر مستقیمی نیز وجود دارد ، مثل حضور در یک محیط راحت و وجود انسانی دلسوز که در مجموع منجر به اثرات عمیقی بر سطح استرس و حالت عاطفی می شود. "

تنها به سخنان دکتر بائر اکتفا نکنید.در اینجا نتیجه تحقیقاتی ارائه می شود که به 4 فایده یک ماساژ خوب اشاره می کند:

1- ماساژ باعث کاهش استرس، اضطراب و افسردگی می شود و در نتيجه باعث كاهش سردرد تنشى و ميگرن مي شود.

هنگامی که شما مضطربید و احساس فشار می کنید، بدن شما هورمون استرس، کورتیزول را ترشح می کند. متاسفانه، این اتفاق فقط باعث می شود شما احساس فشار و اضطراب بیشتری داشته باشید. اینجاست که ماساژ می تواند مفید باشد. محققان کلینیک مایو در روچستر، مینه سوتا، بیمارانی را که تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته بودند مورد آزمایش قرار دادند. آنها مزایای ماساژ و استراحتی آرامش بخش را مقایسه کرده و دریافتند اعضای گروهی که ماساژ گرفتند به طور قابل توجهی کمتر دچار اضطراب و تنش شده بودند. آنها همچنین به طور قابل توجهی کمتر درد را گزارش کرده بودند. مطالعات دیگر این نتایج را تایید میکند.

نویسنده این تحقیق ، دکتر بائر می گوید: "بررسی های مشابه در مورد عمل های قفسه سینه، پستان و جراحی کولورکتال به اجرای گسترده ی ماساژ درمانی در بیمارستان ها اشاره دارد.

2- ماساژ درد کمر را کاهش می دهد.

محققان دانشگاه پزشکی میامی به مدت 5 هفته تحقیقی روی افرادی که حداقل 6 ماه از درد کمر رنج می بردند انجام دادند.آنها دریافتند افرادی که 2 بار در هفته به مدت نیم ساعت ماساژ درمانی میشوند ، در طول هفته دارای درد کمتر و تحرک بیشتری در ناحیه کمر خود نسبت به گروه دیگر که به استراحت مطلق پرداخته اند می باشند.به علاوه در گروه ماساژدرمانی ، افراد استرس کمتری داشتند.

ماساژ و درمان سردرد

 

3- خواب راحت تر

بسیاری از ما در خوابیدن شبانه دچار مشکل هستیم و نزدیک به 10 درصد از مردم آمریکا از بی خوابی مزمن رنج می برند. در همان مطالعه انجام شده در خصوص درد کمر در دانشگاه پزشکی میامی، اعضای گروه ماساژ درمانی ادعا کردند خواب راحت تری نسبت به گروه مقابل داشتند. مطالعه دیگری در مجله روماتولوژی به مقایسه فواید ماساژ درمانی با استراحت درمانی در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا پرداخت؛ افرادی که 2 بار در هفته به مدت نیم ساعت طی 5 هفته ماساژ درمانی شده بودند، خواب راحت تر و طولانی تری نسبت به گروه تحت استراحت داشتند. علاوه بر آن افراد این گروه میزان درد و نقاط ملتهب کمتری گزارش کرده بودند.

4- ماساژ ممکن است درد زانو را تسکین دهد.

آرتروز زانو به معنی تفکیک غضروف، رباطها، پوشش مفصل یا استخوان،بوده که می تواند دردی طاقت فرسا باشد. اما ماساژ ممکن است مفید واقع شود.

مطالعه در هر دو مرکز تحقیقات پیشگیری ییل-گریفین و دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی نیوجرسی نشان داده که ماساژ سوئدی هفتگی باعث کاهش درد زانو در مبتلایان به آرتروز زانو می شود. در این مطالعه هشت هفته ای، برخی از شرکت کنندگان هفته ای 1 یا 2 بار به مدت 1 ساعت ماساژ سوئدی دریافت می کردند،در حالی که دیگران درمان های کوتاه تر یا کمتر و یا بدون ماساژ را تجربه می کردند. اعضای گروه ماساژ درمانی درد کمتر و عمل کرد بهتری در زانوان خود داشتند.
ماساژ درمانی باعث کاهش سندرم تونل مچ دست می شود.

محل ماساژ سر و گردن

 


با افزایش زمان استفاده از رایانه ، درد مچ تجربه ایست که بسیاری با آن روبه رو شده اند. درموارد شدید تر، شما ممکن است دچار سندرم تونل مچ دست شوید، که عبارت است از به دام افتادن عصب میانی (مدین) که باعث درد و سوزش(خواب رفتگی) می شود. ماساژ آرام ممکن است باعث تسکین شود.در یک مطالعه گزارش شده در روماتولوژی بین المللی ، افراد مبتلا به تونل مچ دست به دو گروه تقسیم شدند.

یک گروه علاوه بر پوشیدن آتل مچ، از ماساژ دست نیز بهره مند می شدند، در حالی که گروه دیگر فقط از آتل مچ دست استفاده می کردند. در پایان مطالعه، گروه ماساژدرمانی شده قدرت گرفتن بیشتر و درد کمتری داشتند.درمطالعه دوم که در مجله فعالیت های بدنی و حرکت درمانی چاپ شد، بیماران تونل مچ دست به طور روزانه مچ خود را ماساژ داده و بطور هفتگی به مدت 4 هفته به صورت حرفه ای ماساژ درمانی می شدند. گروه ماساژدرمانی شده قدرت گرفتن بیشتر و درد کمتری نسبت به گروه شاهد (بدون ماساژ درمانی) داشتند.

کلینیک تخصصی سردرد دکتر اسفندیاری بزودی خدمات ماساژ تخصصی سر و گردن را برای کمک به کاهش سردردهای شما بعنوان روش مکمل برای درمان میگرن ارائه می دهد.

 

نظرات کاربران

برای این مقاله نظری ثبت نشده است.برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید.